Home Shows Clubs Photos Shop Junior Section Members History Officials Contact Links

Information

Newcomers Help
Rabbit Feeding
Importance of Diet
Housing
In The Garden
Seasonal Advice
Health Problems
The Five Freedoms
Codes of Practice
Colour List
Breed Standards
Breeders' Directory
Shows 2018 Shows 2019 Shows 2020

The BRC Show Diary (for Guidance only)

Update 23rd November 2018

1 January
Ashby & South Derbyshire Fanciers Soc Newton Solney 2* Miss L A Wray (Fancy & Lops), Mr M F Fox (Fur & Rex) CHANGE OF JUDGE (Pet Class) DE15 0SG

5 January
British Belgian Hare Club Huddersfield 3* Mr K Coulter
Huddersfield & District Rabbit Fanciers Sowood 2* Mr J Fletcher (Fancy, BH & Lops), Mr s Whincup (Fur & Rex) (Pet Class) HX4 9HY

13 January
East Anglian Dutch Rabbit Club Harlow 2* Mr R Cooper
East Anglian Dutch Rabbit Club Harlow Members only judge Miss A Morgan
Harlow Rabbit Club Harlow 2* Mr J Allen (Dutch), Mrs L Keith (ROF, Lops), Mrs J Saunders (Fur & Rex) (Pet Class) CM5 0EG

19/20 January
Bradford Small Livestock Society Doncaster 5* Mr P Batey (Ang, DLp, MnLLp, FLp, MLp, ), Mrs A Churchman (Du), Mr O Brasier (Eng, Har/Mag, Him, Sil, Thr, FlGi), Mr W A Clipsham (LioH, Po, Tan, RV Fancy,), Mr I McClure (N/Dwfs), Miss E Brasier (BHare), Mrs E Massey-Beeston (Fancy dups), Mr D Medlock (CLp, MnCLp, ELp, GLp, ), Mrs J Gore (MnLp), Mr G Boot (Lop Dups), Mr P M Smith (Arg, SFx, Smp, NZ, RxEr,RxPrl, RxLil, Rxfx, RxLx, RxOp, RxHq, RxAOv/AOC), Mr G Baker (Chin, Lil, Sat, MnSat, CCGi,), Mr C G Harden (Hav, RxHv, RxCa), Mr J Fletcher (Sab, Al, Bev,Cal, ConG), Mr G Hodson (RV Fur), Mr P Brasier (Fur Dups), Mrs D Brass-Brown (RxBl, RxBu, RxSabSe, RxOr, RxfnRxOtt,RxCh, RxHim), Mrs A Preece (MnRx), Mr P E Wanklin (Rex Dups). BIS Mr E Hutchings.

Bradford Small Livestock Society Doncaster 3* Mr P Gould (Fancy), Mr S Whincup (Lops), Mrs D Nicholson (Fur), Miss N Gould (Rex)

2 February
Huddersfield & District Fanciers Sowood 2* Mr G Richardson (RoF & Lops), Mr R Everitt (Fur & Rex), Mr S Grason (Netherland Dwarf) (pet class)
Northern Area Netherland Dwarf RC Huddersfield 2* Mr S Beynon
North’n & Scottish Continental Giant RC Wallsend 2* Mr D Bulman

3 February
East Midland Fanciers Kegworth 2* Mr W A Clipsham (Fancy & Lops), Mr A Hill (Fur & Rex) DE74 2FH
East Yorkshire F & F Society Kilham 2* Mr J Kay (Fancy & Lops), Mr B Welford (Fur & Rex)
Gloucestershire Rabbit Club Upton St Leonards 2* Mr D Bennett (Fancy & Rex), Mr C Jewer (Lops & Fur) GL4 8AG
Gloucestershire Rabbit Club CoM Upton St Leonards 0* Mr C Jewer
Midland Belgian Hare Club Kegworth 2* Mr N Bircumshaw
North Kent Fanciers Culverstone 2* Mr Glen Hodson (Pet Class) DA13 0TN

West of Eng & Sth Wales N/ D RC Gloucester 2* Mr I McClure

10 February
East Lancs Rabbit Club Broughton 2* Mrs E Massey-Beeston (Fancy & Lops), Mrs D Brass-Brown (Fur & Rex) (Pet Class) PR3 5DB
West Hants & East Dorset Fanciers West Parley 2* Mr D Benntt (Lops & Rex), Mr C Jewer (Fancy & Fur)

16 February
Darlington & Yarm Combined Show Hurworth 2* Mr G Hodson (Dwarfs & Lops), Mr P Brasier (ROF), Mr R Everitt (Fur & Rex). DL2 2BN
North Eastern Counties Dutch RC Hurworth 2* Mr I Emmerson
North East Netherland Dwarf RC Hurworth 2* Mr A Scott`
Northern Belgian Hare Rabbit Club Hurworth 2* Mr D Brophy

17 February
British Mini Rex Club Great Witley 3* Mr P Wanklin
British Mini Rex Club Rosette Show Great Witley 0* Miss Catherine King NEW JUDGES SHOW
Chelmsford City Rabbit Society Barnston 2* Mrs M Embry (pet class)
Coventry Rabbit & Cavy Club Coventry 2* Mr J Fletcher
Midland Lop Circle Coventry 2* Mr J Albans Marriott
Midland Lop Circle Coventry 1* Miss N White (New Judges Show)
Rare Varieties Rabbit Club Worcester 3* Mr S Whincup
Worcestershire Rabbit Breeders Society Great Witley 2* Ms N Gould (Fur & Rex), Mr P Gould (Fancy & Lops) WR6 6JR

24 February
Reading & County Rabbit Club Reading 2* Mr W Dodge (N/Dwarf), Mrs D Nicholson (ROF, Lop. Fur & Rex) (pet class) RG7 6EY
Reading & County Rabbit Club Reading 1* Dr J Carey
Reading & County Rabbit Club COM Reading 0* Ms S Wilde
Southern Silver Fox RC Reading 2* Miss N Hicks
Yorkshire Lop Circle Pontefract 2* Mr G Richardson

3 March
Western & Welsh Chinchilla RC Bristol 2* Mr K Clarke
Western & Welsh Chinchilla RC Bristol 1* Ms J Wayne-Smith

10 March
Carlisle & District Rabbit Club Rockcliffe 2* Mr G Richardson (Lops), Mr D Medlock (Fancy, Fur & Rex), Ms J Appleton (Pets) (Pet Class) CA6 4AA
Derby Rabbit Club Stanley, Derby 2* Self Penning Show Mrs E Massey-Beeston (Fancy & Lops), Mr C Punchard (Fur & Rex). DE7 6FF
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 2* Mr J Fletcher
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 1* Mr J Holdsworth (Fancy & Lops), Mr C Hornsey (Fur & Rex) YO25 4RG
Northern Lop Rabbit Club Rockcliffe 2* Mrs S Grainger

17 March
East Herts Fanciers Association Dunmow 2* Mr C Winkles
National Chinchilla Giganta RC Greenfield 2* Mr B Platt
National Chinchilla Giganta RC Greenfield 3* Mr B Platt
National Chinchilla RC Greenfield 3* Mr B Platt

13 April AGM Gloucester Rabbit Club – No Show Support Granted

14 April
East Anglian Dutch RC Harlow 2* Mr G Booth (Stock Show)
East Anglian Dutch RC Harlow 2* Mr S Sproson (Support Show)
Bury & Radcliffe Fur Fanciers Swinton 2* Mr S Germany (Du & Eng), Mrs R Waring (ROF & Lops), Mr J Holden (N/Dwarfs), Mr G Watson (Fur & Rex) M27 4EY
North East Netherland Dwarf RC Hurworth 2* Mr S Galloway

28 April
National Chinchilla Rabbit Club Barnetby 3* Mr D Pounder
National Lionhead Rabbit Club Essex Champs 2* Ms C Hollis

5 May
British mini Rex Club Wickham 3* Miss N Gould
Southern Championship Show 4*

12th May
National Chinchilla Giganta RC Swindon 3* Mr A Carter
Western & Welsh Chinchilla RC Swindon 2* Ms D Nicholson
Western & Welsh Chinchilla RC Swindon 1* Mr D Bennett
West of Eng & Sth Wales N/ D RC Swindon 2* Mr D Bennett
Yorkshire Lop Circle Kilham 2* Mr O Brasier

18th May
Rare Varieties Rabbit Club Devon 3* Mr D Medlock

15th June
Rare Varieties Rabbit Club Todmorden 3* Mr P Biggs

23rd June
West of Eng & Sth Wales N/ D RC South Devon 2* Mr W Dodge
West of Eng & Sth Wales N/ D RC South Devon 1* Mr A Carter

7 July
Yorkshire Lop Circle Winterton 2* Mrs E Brown

9/11 July
Great Yorkshire Show 4*

20 July
Yorkshire Lop Circle YSS Bingley 2* Mr D Medlock
Yorkshire Lop Circle ASS Bingley 2* Mrs M Oxley

21 July
National Chinchilla Rabbit Club Bristol 3* Miss S Elliott
Western & Welsh Chinchilla RC Bristol 2* Mr G Baker
Western & Welsh Chinchilla RC Bristol 1* Mr D Hawkins

13 July
East Anglian Dutch RC YSS Tendring 2* Dr A Churchman
East Anglian Dutch RC (Supp) Tendring 2* Mr A Rawlings

20 July
North’n & Scottish Continental Giant RC Penrith 2* Mr J G Watson (Adult Support)
North’n & Scottish Continental Giant RC Penrith 2* Mr J G Watson (Young Stock)

24 July
Royal Welsh 4*

25 August
National Chinchilla RC Coventry 1* Mrs D Gardner
National Chinchilla RC Coventry 2* Mr D Medlock
National Chinchilla RC Coventry 3* Mr D Medlock

West Midland Championship Show 4*

8 September
Bury & Radcliffe Fur Fanciers Swinton 2* Mr P Brasier (Fancy & Lops), Mr O Brasier (Fur & Rex) M27 4EY

14 September
Western & Welsh Chinchilla RC Usk 2* Mr A Lipski
Western & Welsh Chinchilla RC South Devon 1* Mr G Richardson
West of Eng & Sth Wales N/ D RC Usk Agricultural 2* Mr A Lipski
West of Eng & Sth Wales N/ D RC Usk Agricultural 1* Ms G Fry CHANGE OF JUDGE

15 September
East Anglian Dutch RC Broxted 2* Mr D Brophy (YSS), **60th Anniversary Show **
East Anglian Dutch RC YSS Tendring 2* Mr P Brophy (ASS) **60th Anniversary Show **
East Anglian Dutch RC Supp Tendring 2* Mr C Sheard
National Chinchilla RC Christow 3* Mr A Lipski
Western & Welsh Chinchilla RC South Devon 2* Mr D Gallagher
South Devon 4*

28 September
North Eastern Championship Show 4*

6 October
Western & Welsh Chinchilla RC Bristol 2* Mr B Platt
West of Eng & Sth Wales N/ D RC Bristol 2* Mr G Baker
West of Eng & Sth Wales N/ D RC Bristol 1* Dr J Carey

12/13 October
British Mini Rex Club Peterborough 3* Mrs J Calvert & Mr C Penrose
East Anglian Dutch RC Peterborough 2* Mr D Hemsley
London Championship Show Peterborough 5*
National Chinchilla Giganta RC Peterborough 3* Ms P Otto
National Chinchilla RC Peterborough 3* Mr M Fox
Rare Varieties Rabbit Club Peterborough 3* Mr K Brand

20 October

Bury & Radcliffe Fur Fanciers Swinton 2* Miss L Morris (Fancy & Lops), Mr P Morris (Fur & Rex) M27 4EY

26 October
British Mini Rex Club Kelso 3* Mr M Purdy
National Chinchilla RC Kelso 3* Mr C Angell
Scottish Rabbit Club 4*

2 November
Yorkshire Lop Circle Huddersfield 2* Mrs M Cawdron

3 November
North Kent Fanciers Culverstone 2* Mr K Hussey (Pet Class) DA13 0TN

24 November
Bury & Radcliffe Fur Fanciers Swinton 2* Mr L Mitchell (Dutch), Mr G Richardson (ROF & Lops), Mr R Everitt (Fur & Rex) M27 4EY

1 December
National Chinchilla RC Kegworth 3* Mr P Brasier
National Chinchilla RC Ad Stock Kegworth 3* Mr P Brasier
Yorkshire Lop Circle YSS Doncaster 2* Mr A Hicks
Yorkshire Lop Circle ASS Doncaster 2* Mrs H Every

2 December
West of Eng & Sth Wales N/ D RC Frome 2* Mr B Rideout
West of Eng & Sth Wales N/ D RC Frome 1* Ms N Courtney