The British Rabbit Council Logo Noticeboard Members Area Contact The BRC Follow our Official Instagram Join us on Facebook

Show Diary

Show Photos

The BRC Show Diary (for Guidance only)

Update 19th August 2022

Please Note shows granted only on the provision that all Government guidelines are met at the time of the Show (As these change regularly)

Secretaries please advise if your scheduled show is missing from the diary

Secretaries & Chairmen Please See Rules B1 – B4

Shows with Pet Classes are shown (Pet Class) -

 

20 August
North East Counties English RC Thirsk 2* Mr G Lees
Yorkshire Area Dutch RC Thirsk 2* Mr P Brophy (Open), Mr S Fletcher (Members)
Yorkshire Area English RC Thirsk 2* Mr S Shacklock CHANGE OF JUDGE

24 August
Egton Agricultural Show Egton 2* Mr J Kay (Du, Eng, Lops), Mr Glen Hodson (ROF, RV), Mr Peter Smith (Fur & Rex) (Pet Class) YO21 1TZ

27 August
Poynton Hort & Agric Show Poynton 2* Mr D Medlock SK12 1BS

28 August
Alaska Rabbit Club Coventry 3* Mr D Medlock CHANGE OF JUDGE
British Belgian Hare Club Coventry 3* Mr D Medlock
Coventry Rabbit & Cavy Club Coventry 3* Mr J Kay (Fancy), Mrs J Gore (Lops), Mr G Gore (Fur & Rex)
East Yorkshire Fur & Feather Soc Kilham 2* Mr B Taylor (Dwarfs), Miss L Morris (ROF & Lops), Mr P Morris (Fur & Rex) YO25 4RG CHANGE OF JUDGES
East Yorkshire Fur & Feather CoM Kilham 0* Mr P Morris
Harlequin Rabbit Club Coventry 3* Mr S Watts
Harlequin Rabbit Club Coventry 3* Mr M Pittaway Jack Pittaway Memorial Show
Lion Lops UK Coventry 3* Mrs S Grainger
Midland & Southern Beveren RC Coventry 2* Ms L Cameron
Midland Counties Dutch RC Coventry 2* Mr N Jefferis
Midland Rex Rabbit Club Coventry 2* Mr C Hornsey
National Cashmere Lop Coventry 3* Mr R Marsden
National Mini Lop Coventry 3* Mrs S Grainger Summer show
Northern Area N/Dwarf RC Kilham 2* Mr M Stirr Young stock Show
Northern Area N/Dwarf RC Kilham 2* Mr M Stirr Adult Support Show
Sable Club (Midland & Southern) Coventry 2* Miss L Cameron
Southern Dutch Rabbit Club Edenbridge 2* Mr J James
Sussex Coast Rabbit Club Edenbridge 2* Mr B Baldock (Dutch), Ms H Cressey (ROF & Lops), Mr C Winckles (Fur & Rex) (Pet Class) CHANGE OF JUDGE
Sussex Coast Rabbit Club CoM Edenbridge 0* Mr C Winckles
Young Fanciers Rabbit Club Coventry 3* Mr R Grindey
Young Fanciers Rabbit Club CoM Coventry 0* Mr O Brown

29 August
Hereford Fur Fanciers Withington 2* Mrs E Massey-Beeston
Sussex Coast Rabbit Club Edenbridge 2* Mr D Bennett (Lops & Rex), Mr C Jewer (Fancy & Fur) (Pet Class)
Sussex Coast Rabbit Club CoM Edenbridge 0* Mr D Bennett (Lops & Rex), Mr C Jewer (Fancy & Fur)

3 September
National Seal & Sable R Club Wolsingham 3* Mr E Caulfield
Dorchester & District Rabbit Fanc Dorchester 2* Mr S Godlonton (Fur & Fancy), Mr K Hussey (Lops & Rex) DT2 7SD
Dorchester & District R F CoM Dorchester 0* Mr K Hussey
Northern & Scottish Sable Club Wolsingham 2* Mr M Purdy
Northern Counties Silver RC Wolsingham 2* Mr Peter Smith
Northern Rex Rabbit Association Wolsingham 2* Mr P Smith
UK Rex Club Wolsingham 3* Mr R Grindey
Wolsingham Agricultural Show Wolsingham 2* Mr P Gould (Fancy & Lops), Miss N Gould (Fur & Rex)

4 September
Bury & Radcliffe Fur Fanciers Swinton 2*
Suffolk Rabbit & Cavy Watton 2* Mr I McClure (N/Dwarfs), Mr D Medlock (ROF & Lops), Mr B Stewart (Fur & Rex) IP25 6NG
(Wayland Show)
Dorchester & District Rabbit Fanc Dorchester 2* Miss R Couch (Lops & Rex), Mrs D Nicholson (Fur & Fancy) DT2 7SD
Dorchester & District Rabbit F CoM Dorchester 0* Miss D Nicholson
DSL Excelsior Rabbit Club Kirk Sandal 2* Mr Glen Hodson (Lops & ROF), Miss L Fox (Fur & Rex), Mr J Kay (Dutch & English) DN3 1JP
DSL Excelsior RC CoM Kirk Sandal 0* Mr C Hornsey DN3 1JP
East Anglian Netherland Dwarf RC Central Suffolk 2* Mr D Medlock Ad supp
East Anglian Netherland Dwarf RC Central Suffolk 2* Mr D Medlock YSS
Northern Area Netherland Dwarf RC Doncaster 2* Mr S Beynon Adult Stock Show
Northern Area Netherland Dwarf RC Doncaster 2* Mr S Beynon Young Support Show
Southern Argente Rabbit Club Dorchester 2* Mr C Jewer

10 September
Cambridge Rabbit Club Sandringham 2* Mr Glen Hodson
Stanhope Agricultural Show Stanhope 2* Mr A Scott (Fancy & Lops), Mr D Pounder (Fur & Rex)
Usk Agricultural Show Gwernesney 2* Mr C Winckles
Usk Agricultural Show CoM Gwernesney 0* Mr R Grindey
Usk Agricultural Show Gwernesney 2* Mr J Venables
Usk Agricultural Show CoM Gwernesney 0* Mrs D Williams
Welsh Lop Circle Gwernesney 2* Mr S Whincup
West Of Eng & S Wales N/Dwarf Usk 2* Dr J Carey

11 September
Cambridge Rabbit Club Sandringham 2* Mr F Avill CHANGE OF JUDGE
Derby Rabbit Club Derby 2* Mr S Smithey (Fancy & Lops) Mr P Gray (Fur & Rex)
East Lancs RC Broughton 2* Mrs E Massey-Beeston (Fancy & Lops), Mrs D Brass-Brown (Fur & Rex) (pet class) PR3 5DB
Lancashire Dutch Rabbit Club Broughton 2* Mr T Mason CHANGE OF DATE
Medway Town Fanciers Detling 2* Mr J Richardson (N/Dwarf), Mr W Brake (rest of show)
Northern Chinchilla Rabbit Club Bedale 2* Mr D Bulman CHANGE OF JUDGE
North West English RC East Lancs 2* Mr L Daley
North Yorkshire County Show Bedale 2* Mr R Wearmouth (Fancy & lops), Mr G Watson (Fur & Rex) DL8 2LS
Southern Dwarf Rabbit Club Medway 2* Mr W Brake
Southern Dwarf Rabbit Club Medway 1* Mr W Brake

17 September
Dunfermline & District RC N Queensferry 2* Ms J Shand
Grantham Rabbit Club Grantham 2* Mr K Wakefield (Dwarfs), Mr W A Clipsham (Fancy & Lops), Mr R Everitt (Fur & Rex) (Pet Class) NG31 7XQ
Grantham Rabbit Club CoM Grantham 0* Mr R Everitt
Midland Area Netherland Dwarf RC Grantham 2* Mr S Whincup
Midland Area Netherland Dwarf Grantham 1* Mr S Whincup
National Netherland Dwarf RC Grantham 3* Mrs M Holden Young Stock Show
National Netherland Dwarf RC Grantham 3* Mrs M Holden Adult Support
Stokesley Agricultural Show Stokesley 3* Mr D Bircumshaw (Dutch & English), Mr G Boot (ROF & Lops), Mr D Medlock (Fur& Rex)

18 September
Chelmsford Rabbit Society Broxted 2* Mr R Grindey (Pet Class) CM6 2BQ
East Herts Fanciers Assoc Broxted 2* Mr C Winckles CM6 2BQ
Hednesford & District RC Hednesford 2* Mr C Baker
Northern Silver Fox RC Pateley Bridge 2* Mr D Bulman
West Sussex Fanciers Pagham 2* Mr C Angell PO21 3JT
West Sussex Fanciers Pagham 1*

19 September
Nidderdale Agricultural Show Nidderdale 2* Mr P Shaw (Du, Eng, Sil, Tan & Hims), Mr G Richardson (ROF & Lops), Mr J Fletcher (Fur & Rex) HG3 5BD CHANGE OF JUDGE
Northern Argente Circle Nidderdale 2* Mr A Aldred

24 September
British Belgian Hare Club Malvern 2* Mrs D Nicholson
Lion Lops UK Hurworth 3* Miss L Morris
Midland & Southern Beveren Malvern 2* Mrs D Nicholson CHANGED JUDGE
Midland Lop Circle Malvern 2* Mr C Baker CHANGED DATE
National English Lop Club Malvern 3* Miss S Elliott
National English Lop Club Malvern 3* Miss S Elliott
National German Lop Hurworth 3* Mrs S Grainger
National Otter Rex RC Hurworth 3* Mr J Fletcher CHANGE OF JUDGE
National Satin Rabbit Club Hurworth 3* Mr M Purdy
National Silver Rabbit Club Hurworth 3* Mr O Brasier
National Smoke Pearl RC Hurworth 3* Miss L Morris
North East Championship Show Hurworth 4* Mr G Morgan (Dutch), Mr T Halfpenny (Dwarfs), Mr D Medlock (ROF), Ms R Waring (Lops), Mr P Smith (Fur), Mr E Caulfield (Rex), Mr A Aldred (BIS)
North East Championship CoM Hurworth 0* Mr S Bartle
North Eastern Counties Dutch RC Hurworth 2* Mr D Starkings
North East Netherland Dwarf RC Hurworth 2* Miss L Wheal Adult Stock
North East Netherland Dwarf RC Hurworth 2* Miss L Wheal Young Support
Northern Lop Club Hurworth 2* Mrs P Atkinson
Royal Three Counties Show Malvern 3* Mrs E Massey-Beeston (Fancy & Lops), Mr R Everitt (Fur & Rex)
Royal Three Counties CoM Malvern 0* M Harris
Sussex Coast Rabbit Club Ardingley 2* Ms L Schmid (Pet Class)
Sussex Coast Rabbit Club CoM Ardingley 0* Ms L Schmid (Pet Class)
UK Rex Show Hurworth 3* Mr P Morris
Young Fanciers Rabbit Club Hurworth 3* Ms L Cameron
Young Fanciers Rabbit Club CoM Hurworth 0* Mr C Gregory

25 September
East Midlands Championship Show Malvern 4* Mr P Morris (Fancy & Lops), Miss L Morris (Fur & Rex), Mrs P Honour (BIS)
Royal Three Counties Show Malvern 2* Mr D Bennett (Fancy & Lops), Mr C Jewer (Fur & Rex)
Royal Three Counties Show CoM Malvern 0* Miss L Chafer
Sussex Coast Rabbit Club Ardingley 2* Mrs J Gore (Fancy & Lops), Mr G Gore (Fur & Rex) (Pet Class)
Sussex Coast Rabbit Club CoM Ardingley 0* Mr G Gore (Pet Class)
West Mercian English Malvern 2* Mr R Fenn

1 October
Keith PPRCB Association Keith 2* Mr E Caulfield (Pet Class) AB55 5ET
Scottish Rex club Keith 2* Mr R Murphy MBE
Wallsend Rabbit Cub Swawell 2* Mrs J Bramley (ROF, Lops &Fur), Mr J Thornton (N/Dwarfs, Eng, Rex) (Pet Class) NE16 3EQ
Wallsend Rabbit Cub Swawell 1* Mr C Gregory (Fancy & Lops), Mr S Bartle (Fur & Rex) (Pet Class) NE16 3EQ
Wallsend Rabbit Club CoM Swawell 0* Mr J Thornton
Yorkshire Lop Circle Huddersfield 2* I Dearnley

2 October
Bristol Rabbit Club Rangeworthy 2* Miss L Morris (ROF & Lops), Mr P Morris (D/Dwarf, Fur & Rex) BS37 7NB
Southern & South Western Rex Bristol 2* Mrs S Gardner
West Of Eng & S Wales N/Dwarf Bristol 2* Mr A Lipski YSS
West Of Eng & S Wales N/Dwarf Bristol 2* Mr A Lipski ASS
Western & Welsh Chinchilla RC Bristol 2* Ms S Gardner

8/9 October
London Championship show Peterborough 5* Mr W A Clipsham (Lio, Tn, Hi, Thr, FiGi), Mr A Mason (Du, Eng, BH), Mr D Every (Pl), Mrs D Nicholson (Sil, An, Ar, Ch, Sat, MnSat, Sab, SilFx), Mr W Brake (Hq, ag, CLp, nCLp, Lp, nLLp, ELp), Mr E M Stirr (ND), Mr S Whincup (Fancy Chall), Mr D Bulman (Al, Bev, Hv, Li, NZW, Sib, Smp), Miss P Otto (Cal, CGi, ConG), Mr R Grindey (Fur Challenge), Mr P Biggs (RV, Unst), Mr G Boot (Lop Challenge), Ms L Schmid (RxEr, RxBk, RxCa), Mr C Wilding RxBu, RxHv, RxOrFn, RxOt), Mr E Caulfield (RxCh, RxSeSab, RxSmP), Mr P Wanklin (Rex Challenge), Mrs R Waring (DLp, FLp, GLp), Mr D Gallagher (MnLp) Mrs D Brass-Brown (BEST IN SHOW) ADDITIONAL JUDGES
Alaska Rabbit Club Peterborough 3* Mr S Watts
British Belgian Hare Club Peterborough 2* Mr J Fletcher
British Mini Rex Club Peterborough 3* Miss N Gould (Self & AOV), Ms N Hicks (Shaded, Tan Patt & Agouti)
East Anglian Dutch Rabbit Club Peterborough 2* Mr G Booth
Harlequin Rabbit Club Peterborough 3* Mrs J Gore
Lion Lops UK Peterborough 3* Mr R Grindey
National Angora Club Peterborough 3* Mr A Aldred
National Argente RC Peterborough 3* Mr C Hornsey
National Black Rex Club Peterborough 3* Mr F Avill
National Cashmere Lop Peterborough 3* Mrs P Atkinson
National Castor Rex Peterborugh 3*
National Chinchilla Giganta RC Peterborough 3* Mr K Bryant
National Chinchilla Rabbit Club Peterborough 3* Mr K Bryant
National Chinrex Club Peterborough 3* Mr P Morris
National Continental Giant RC Peterborough 3* Mr P Morris
National Dalmatian Rex RC Peterborough 3* Mr C Hornsey
National English Lop Club Peterborough 3* Mr G Richardson
National Ermine Rex Rabbit Club Peterborough 3* Mr P Morris CHANGE OF JUDGE
National French & Dwarf Lop Peterborough 3* Miss S Elliott
National Havana Rabbit Club Peterborough 3* Mr Glen Hodson Autumn Stock Show
National Himalayan RC Peterborough 3* Mr C Hornsey
National Lilac Rabbit Club Peterborough 3* Mr Glen Hodson Autumn Stock Show
National Lionhead Rabbit Club Peterborough 3* Ms R Waring (Change of judge)
National Lynx Rex Club Peterborough 3* Mr M Fox
National Miniature Lop RC Peterborough 3* Mr P Gould
National Netherland Dwarf RC Peterborough 3* Mr J Fletcher
National New Zealand RC Peterborough 3* Miss S Elliott
National Orange & Fawn Rex Peterborough 3* Mr J Fletcher
National Otter Rex Peterborough 3* Mr P Morris
National Polish Rabbit Club Peterborough 3* Miss L Cameron
National Seal & Sable Rex RC Peterborough 3* Miss R Plowman
National Siberian RC Peterborough 3* Mr C Hornsey
National Silver Fox RC Peterborough 3* Mr C Hornsey
National Smoke Pearl RC Peterborough 3* Miss S Elliott
National Tan Rabbit Club Peterborough 3* Mr R Everitt CHANGE OF JUDGE
Rare Varieties Rabbit Club Peterborough 3* Mr M Stirr
The Beveren Club Peterborough 3* Mr K Baker
The Sable Club Peterborough 3* Mr P Smith
Thrianta UK Peterborough 3* Mr M Deal
UK Rex Club Peterborough 3* Mr S Sword
Young Fanciers Club Peterborough 3* Mrs J Gore

16 October
British Belgian Hare Club Swannington 2* Mr I Dearnley
Bury & Radcliffe Fur Fanciers Swinton 2* Mr M Stirr (Fancy & Lops), Mr C Hornsey (Fur & Rex) (Pet Class) M27 4EY
Greater London Chinchilla Barton Le Clay 2* Mr W Stewart
London English Rabbit Society Swannington 2* Mr K Brownsord Adult Stock Show
London English Rabbit Society Swannington 2* Mr K Brownsord U/5 Support Show
Luton & Home Counties RF Barton Le Clay 3* Mr N Bircumshaw (Fancy), Miss S Elliott (Lops), Mr R Grindey (Fur & Rex) (Pet Class)
Luton & Home Counties RF Barton Le Clay 1* Ms L Cameron (Fancy & Fur), Mr O Kelly (Lops & Rex) MK45 4JY
Luton & Home Counties RF CoM Barton Le Clay 0* Miss N Gould
Midland Counties Dutch RC Swannington 2* Mr J Reeves (Open), Mr B Clipsham (members)
Midland Counties English RC Swannington 2* Mr A Clipsham Adult Stock Show
Midland Counties English RC Swannington 2* Mr A Clipsham Young Support Show
Midland Rex Rabbit Club Barton Le Clay 2* Mr C Angell CHANGE OF JUDGE
National Californian Rabbit Assoc Barton Le Clay 2* Miss N Gould

22 October
Rochdale & Oldham RC Middleton 2* Miss L Morris (Fancy & Lops), Mr P Morris (Fur & Rex) (pet class) M24 2RE

23 October
Durham Rabbit Club Crook 2* Ms J Carlile
Durham |Rabbit Club NJS Crook 1* Miss Z Williams
Lincolnshire Dutch Rabbit Club Barnetby 2* Mr I Emmerson
South Western Area Dutch RC West Parley 2* Mr D Starkings
West Hants & East Dorset Fanciers West Parley 2* Mr G Morgan (Dutch), Mr D Bennett (Lops & ROF), Mr S Godlonton (Fur & Rex)
Wolsingham Rabbit & Cavy Club Crook 2* Mrs S Stephens

29 October
Alaska Rabbit Club Kelso 3* Mr R A Young
British Belgian Hare Club Kelso 2* Mr D Brophy
National Black Rex Club Kelso 3*
National Black Rex Club Kelso 1* Dr J Carey
National Chinchilla Rabbit Club Kelso 3* Mr E Caulfield
National Dalmatian Rex RC Kelso 38 Mr E Caulfield
National Lionhead Rabbit Club Kelso 3* Mr G Watson
National Mini Lop Kelso 3* Mr G Richardson
National Otter Rex RC Kelso 3* Mrs J Shand
National Polish RC Kelso 3* Mr D Every CHANGE OF DATE
National Silver Fox RC Kelso 3* Mr A Johnson
North & Scottish Continental Giant Kelso 2* Mr J G Watson
Northern & Scottish Sable Club Kelso 2* Mr J Fletcher
Rare Varieties Rabbit Club Kelso 3* Mr M Anderson
Scottish Dutch & English RC Kelso 2* Mr P Keen
Scottish Lop Circle Kelso 2* Ms D Sargeant
Scottish Netherland Dwarf RC Kelso 2*
Scottish Rabbit Club Kelso 4*
Scottish Rex Rabbit Club Kelso 2* Mr S Sword
Scottish Silver Fox Kelso 2* Mr E Caulfield
The Beveren Club Kelso 3* Mr R Young
UK Rex Rabbit Club Kelso 3* Mr S Sword CHANGE OF JUDGE
Young Fanciers Rabbit Club Kelso 3* Mr M Anderson
Young Fanciers RC Com Kelso 0* Mr S Bartle

30 October
Fareham & Southampton RC Swanmore 2* Ms P Griffiths (Fancy & Lops), Mr D Plummer (Fur & rex) (Pet Class) SO32 2PF
Fareham & Southampton RC CoM Swanmore 0* Mr D Plummer

5 November
British Mini Rex Southwell 0* Miss A Ajmal (Self & AOV), Miss L Cameron (Shaded, Tan Patt and Agouti) Rosette Show
Eastern Counties Rex Club Southwell 2* Mr I Dearnley
Midland Rex Rabbit Club Southwell 2* Miss L Berry CHANGE OF JUDGE
National Black Rex Club Southwell 3* Mr P Morris
National Chinrex Club Southwell 3* Mr D Medlock
National Ermine Rex Southwell 3* Mrs D Nicholson
National Himalayan Rex RC Southwell 3* Mr M Nicholson
National Lynx Rex Club Southwell 3* Mr T Peacock
National Netherland Dwarf RC Southwell 3* Mr J Rogers (Sect 1), Mrs G McKell (Sect 2), Mr N E Atkinson (BIS) CHANGE OF JUDGE
National Netherland Dwarf RC Southwell 3* Mr N E Atkinson Young Support
National Orange & Fawn Rex Ass Southwell 3* Mr D Bulman
National Otter Rex RC Southwell 3* Mr D Medlock
National Seal & Sable Rex Southwell 3* Miss N Gould
North East Counties English RC Thirsk 2* Mr S Dixon ASS
North East Counties English RC Thirsk 1* Mr S Dixon U/5 Supp
Northern Rex Rabbit Association Southwell 2* Mrs S Pyle (Standards), Mr M Purdy (Minis) ADDITIONAL JUDGE
UK Rex Club Southwell 3* Mr M Fox (Standards), Miss L Fox (Minis) Harry Bush Memorial Show
UK Rex Club Southwell 3* Ms J Shand U5 Only
Wallsend Rabbit Cub Swawell 2* Mr S Germany (Fancy & Lops), Mr P Smith (Fur & Rex) (pet Class) NE163EQ
Wallsend Rabbit Club Swawell 1* Mr C Gregory (Fancy & Lops), Ms L Cameron (Fur & Rex) (Pet Class)
Wallsend Rabbit Club CoM Wallsend 0* Mr S Germany
Yorkshire Area Dutch RC Thirsk 2* Mr V Baldock (Open), Mr J Thornton (Members)
Yorkshire Area English RC Thirsk 2* ASS
Yorkshire Area English RC Thirsk 2* Young Support

6 November
Carlisle & District Rabbit Club Rockcliffe 2* Mr T Mason (ROF), Mr J Fletcher (N/Dwarfs, Lops, Fur & Rex) (Pet Class) CA6 4AA
East Anglian Netherland Dwarf RC Southwell 2* Miss E Sargant
Gloucester Rabbit Club Upton St Leonards 2* Mr D Medlock
Gloucester Rabbit Club CoM Upton St Leonards 0* Mr D Medlock
Midland Area N/Dwarf RC Southwell 2* Mr G Boot (Sect 1), Miss L Fox (sect 2)
Midland Area N/dwarf RC Souhwell 2* Ms E Massey-Beeston

National Netherland Dwarf RC Southwell 3* Mr B taylor (Sect 1), Mr Glen Hodson (Sect 2) Presidents Show CHANGE OF JUDGE
National Tan Rabbit Club Gloucester 3* Mrs D Nicholson
North East Netherland Dwarf RC Southwell 2* Mr E M Stirr Adult Stock
North East Netherland Dwarf RC Southwell 2* Mr E M Stirr Young Support
Northern Area Netherland Dwarf RC Southwell 2* Mr T Hoole Adult Stock Show
Northern Area Netherland Dwarf RC Southwell 2* G Wells Young Support Show
South West Tan RC Gloucester 2* Mr S Whincup
West Of Eng & S Wales N/Dwarf Southwell 2* Mr K Smithey (Selfs), Mr S Smithey (Non-Selfs)

13 November
Devon & Cornwall Lop Circle Kenn Centre 2* Mr D Every
East Yorkshire Fur & Feather Soc Kilham 2* Mr P Gould (Fancy & Lops), Miss N Gould (Fur & Rex) YO25 4RG
East Yorkshire Fur & Feather CoM Kilham 0* Mr P Gould
Midland Area Netherland Dwarf RC Sandbach 2* Mr T Hoole
National French & Dwarf Lop RC Sandbach 3* Ms G Bower
National Havana Rabbit Club Sandbach 3* Mrs D Brass-Brown Winter Stock Show CHANGE OF DATE
National Havana Rabbit Club Sandbach 2* Miss L Morris Winter Support Show
National Lilac Rabbit Club Sandbach 3* Mrs D Brass-Brown Winter Stock Show
National Polish RC Exeter 3*
Northern Chinchilla RC Kilham 2* Mr M Purdy
Sandbach Original Rabbit Society/ Warmingham 2* Mrs G McKell (Fancy & Lops), Mr A Aldred (Fur & Rex) (Pet Class) CW11 3QN
(Run by Handforth Fur Fanciers)
Sandbach Original Rabbit Society Warmingham 1* Mr A Ley (Fancy & Lops), Mr M Anderson (Fur & Rex)
South Devon Fanciers Kennford 1* Mr J Chudleigh change of date
Worcestershire Rabbit Breeders Worcester 2* Ms A Leadbitter (Fancy & Lops), Mr C Angell (Fur & Rex)
Worcestershire Rabbit Breeders CoM Worcester 0* Mr A Lancaster

19 November
Darlington & Yarm Joint Show Hurworth 2* Mr D Medlock (Fancy & Lops), Mr R Everitt (Fur & Rex) DL2 2BN
Darlington & Yarm Joint Show CoM Hurworth 0* Connor Fletcher
Highland Rabbit & Cavy Club Dunfermline 2* Mr R Young
National Silver Rabbit Club Hurworth 3* Mr R Wearmouth
Northern Counties Silver RC Hurworth 2* Mr Glen Hodson
Northern Counties Tan RC Darlington 2* Mr P Shaw
Sable Club (Northern & Scottish) Darlington 2* Mrs L Thompson Adult Stock Show
Sable Club (Northern & Scottish) Darlington 2* Mrs L Thompson Young Support Show
Scottish Lop Circle Dunfermline 2* Ms M Thomson
United Kingdom Dutch RC Coventry 3* Mr N Bircumshaw, Mr J Kay & Mr W A Clipsham

20 November
Colchester & District RC Layer de la Haye 2* Mr I Ruffle (N/Dwarfs), Mr D Medlock (Rest of Show) (Pet Class)
East Anglian Netherland Dwarf RC Colchester 2* Mr J Rogers ASS
East Anglian Netherland Dwarf RC Colchester 2* Mr J Rogers u/5
East Lancs Rabbit Club Broughton 2* Mr R Wearmouth (Fancy), Mrs P Atkinson (Lops), Miss L Wheal (Fur & Rex) PR3 5DB
Northern Lop Club Broughton 2* Mr D Gallagher

26/27 November
National English Rabbit Club Coventry 3* Mr S Howson (Bucks), Mr B Gardner (Does) Adult Stock Show
National English rabbit Club Coventry 3* Mr Glen Hodson U5 month

3 December
Wallsend Rabbit Cub Swawell 2* Mr E M Stirr (Pet Class) NE163EQ
Wallsend Rabbit Club Swawell 1* Ms Y Simpson (Fancy & Lops), Mr T Taylor (Fur & Rex) (Pet Class)
Wallsend Rabbit Club CoM Wallsend 0* Mr E M Stirr

4 December
Midland & Southern Beveren Kegworth 2* Mr C Baker
National Californian Rabbit Assoc Kegworth 2* Mr C Hornsey
National Chinchilla Rabbit Club Kegworth 3* Mr P Brasier
National Chinchilla Rabbit Club Kegworth 2* Mr P Brasier
National German Lop Kegworth 3*
National New Zealand RC Kegworth 3* Mr P Morris
National Polish Rabbit Club Kegworth 3* Mr S Whincup
National Polish Rabbit Club Kegworth 3* Mr A Hogg (Rew), Mr D Gallagher (Coloureds)
Sable Club (Midland & Southern) Kegworth 2* Mr S Whincup
Yorkshire Lop Circle Doncaster 2* ASS
Yorkshire Lop Circle Doncaster 2* YSS

11 December
Bury & Radcliffe Fur Fanciers Swinton 2* (Fancy & Lops), (Fur & Rex) (Pet Class) M27 4EY

Derby Rabbit Club Derby 2* Miss L Morris (Fancy & Lops), Mr P Morris (Fur & Rex)
Lancashire Dutch Rabbit Club Manchester 2* Mr C Barton Support Show
Lancashire Dutch Rabbit Club Manchester 2* Mr C Sheard Open Show
Lincolnshire Dutch Rabbit Club Barnetby 2* Mr D Hill
National Argente RC Barnetby 3* Mr Glen Hodson
National Himalayan RC Barnetby 3* Mr Glen Hodson
Northern Area Netherland Dwarf RC Barnetby 2* Mr S Beynon Adult Stock
Northern Area Netherland Dwarf RC Barnetby 2* Mr S Beynon Young Support
Northern Argente Circle Barnetby 2* Mr D Medlock
The Sable Club Barnetby 3* Mr E M Stirr Adult Stock Show
The Sable Club Barnetby 3* Mr E M Stirr Young Support Show
West Of Eng & S Wales N/Dwarf Frome 2* Mr R Buck YSS
West Of Eng & S Wales N/Dwarf Frome 2* Mr R Buck ASS

2023

21/22 January
Bradford Premier Small Animal Show Doncaster 7* 100th Anniversary Show Mr T O Stratford (BIS), Mr P Brophy (An, Du), Mr R Took (En), Mr G J Richardson (Hq/Mag, Thr, CLp, MnCLp, MnLLp), Mr G R Hudson (Hi), Mr O Rodriguez-Perez (Lio), Mr S R Beynon (ND), Mr M S Guy (Pl), Mr N Bircumshaw (Sil, Tn), Mrs K E Malcolm (RVfan, RVlop, Unst, RVfur), Mr R Wearmouth (BH, FlGi), Mr W A Clipsham (DLp, ELp), Mrs D Laidlow (MnLp), Mr G R Boot (FLp), Mr W A Brake (GLp), Mr M S Guy (Ar), Mr A J Carter (Ch, Li, Al, CGi), Mrs A J Nielson (Hv, Sab, Sib, SFx), Mr R Murphy MBE (Sat, MnSat), Mrs S Pyle (Smp), Mr D Medlock (Bev, Cal), Mr P Gray (NZ, RxEr), Mr D Every (ConG), Mr E Caulfield (RxBk, RxBu), Mr D Bulman (RxHv, RxOr/Fn, RxOt, RxCh, RxDal, RxHim), Mr A Aldred (RxSmp, RxSe/Sab, RxAov), Mr D Brophy (Best Fancy), Mr P D Batey (Best Lop), Mr G Gore (Best Normal Fur), Mr N A Robertson (Best Rex)
British Belgian Hare Club Doncaster 5* Mr K Grainger
National Black Rex Club Doncaster 5* Mr S Sword
National Cashmere Lop Doncaster 5* Ms J Pooke
National Chinrex Club Doncaster 5* Mr P Wanklin
National Continental Giant RC Doncaster 5* Mr S Sword
National English Lop Club Doncaster 5* Mr S Germany
National Flemish Giant RC Doncaster 5* Mr K Grainger
National Havana Rabbit Club Doncaster 5* Ms J Carlile
National Lilac Rabbit Club Doncaster 5* Ms J Carlile
National Lionhead R C Doncaster 5* Mr W Brake
National Lynx Rex Club Doncaster 5* Mr C Angell
National Netherland Dwarf RC Doncaster 5* Mr Gary Hodson
National New Zealand RC Doncaster 5* Mr E Caulfield
National Orange & Fawn Rex RA Doncaster 5* Mr C Angell
National Otter Rex RC Doncaster 5* Mr M Purdy
National Silver Rabbit Club Doncaster 5* Mr Glen Hodson
National Silver Fox Rabbit Club Doncaster 5* Mr R Everitt
National Smoke Pearl Rabbit Club Doncaster 5* Mr O Brasier
Rare Varieties Rabbit Club Doncaster 5* Ms J Le-Marchant
The Beveren Club Doncaster 5* Ms A Wilkinson
United Kingdom Dutch RC Doncaster 5* Mr G Morgan
UK Rex Club Doncaster 5* Mr A Aldred (Self), Mrs S Pyle (Shaded), Mrs J Calvert (Tan Patt), Miss A Ajmal (Ag Patt), Mr A Hill (AOC)
Young Fanciers Club Doncaster 3* Mr E M Stirr

5 February
Luton & Home Counties Rabbit F Barton le Clay 2* Mrs J Gore (Fancy & Lops), Mr G Gore (Fur & Rex) (Pet Class) MK45 4JY
Luton & Home Counties CoM Barton le Clay 0* Mr G Gore
Midland Belgian Hare Club Kegworth 2* Mr K Grainger

12 March
Carlisle & District rabbit Club Rockcliffe 2* Miss L Morris (Lops & pets), Mr D Medlock (Fancy, Fur & Rex) (Pet Class) CA6 4AA
Medway Town Fanciers 4* Detling Mr P Morris (N/Dwarfs, Fur & Rex), Miss L Morris (ROF & Lops)
Medway Town Fanciers 4* Detling Mr D Medlock (Fancy & Lops), Mr R Everitt (Fur & Rex)
National Miniature Lop RC Carlisle 3*

15 April
BRC AGM COVENTRY

30 April
National French & Dwarf Lop Wickham 3*
Southern Championship Show Wickham 4*

1 May
Luton & Home Counties Rabbit F Barton le Clay 3* (Pet Class) MK45 4JY
Luton & Home Counties Rabbit F Barton le Clay 1* (Pet Class)
Luton & Home Counties CoM Barton le Clay 0*

14 May
Carlisle & District rabbit Club Rockcliffe 2* Miss L Morris (Fancy & Lops), Mr P Morris (Fur & Rex) (Pet Class) CA6 4AA

11 July
Great Yorkshire Show Harrogate 4*

26 July
Royal Welsh Show Wales 4*

9 August
New South Wales Rabbit Club S Wales 2* Mr C Jewer (Lops & Rex), Mr D Bennett (Fancy & Fur)
New South Wales rabbit Club CoM S Wales 0* Mr P Biggs

27 August
East Midlands Championship Show Coventry 4*

24 September
Three Counties Agricultural Show Malvern 4*

7/8 October
London Championship show Peterborough 5*

29 October
Scottish Championship Show Linlithgow 4*

18 November
North East Championship Show Hurworth 4* CHANGE OF DATE

2024

20/21 January
Bradford Small Animal Show Doncaster 5*

16 April
BRC AGM COVENTRY

12/13 October
The London Championship Show Peterborough 5*



Help & Information
Home Page
How to contact The BRC
How to join The BRC
Junior Section
Members Area Login
News & Announcements
Notice Board
Public Shop
Shows & Photos
The Breeders Directory
Useful Links
The British Rabbit Council, Purefoy House, 7 Kirkgate, Newark, Notts. NG24 1AD
01636 676042 • 07484 093707
info@thebrc.org
Office Hours : Tue to Thu 9am - 4pm
Join us on Facebook Follow our Official Instagram

Website Terms & Conditions
Website Disclaimer
Website Privacy Policy
© 2010 All rights reserved